Pieskoviská sú bezpečné, preliezačky nie

Autor: Peter Halák | 3.10.2012 o 17:30 | (upravené 3.10.2012 o 17:35) Karma článku: 11,99 | Prečítané:  928x

Stretol som sa s názorom, že v areáli materskej školy nemajú preliezačky ani šmykľavky, iba pieskovisko. Údajne sú preliezačky a šmykľavky nebezpečné. Pripomína mi to už ten prístup „zavrime deti do skríň, vtedy sa im nič nestane".

Áno, uznávam, z preliezačky môže dieťa spadnúť, z pieskoviska nie. Ale prekvapil ma tento názor. Doteraz som si myslel, že pani učiteľky sú v Materskej škole preto, aby dávali na deti pozor. A ak zavedú jasné pravidlá, zrejme sa dajú deti viesť k zodpovednosti. K zodpovednosti za seba, za druhých. Inak by asi hlavné správy boli plné správ o vážnych zraneniach, ktoré spôsobili preliezačky. A to zjavne nie sú. A asi si väčšina z nás pamätá, ako sme v detstve šantili na preliezačkách, a občas sme aj padli, väčšinou to skončí drobnou odreninou, v horšom prípade zlomenina. V detstve sa ale takéto rany rýchlo hoja a patria k nemu.

Pieskoviská však vôbec nie sú také bezpečné, ako sa na prvý pohľad zdajú. A o tomto som chcel písať. Pieskoviská, aspoň tie na našom sídlisku, sú pravidelne navštevované psami, mačkami, vtákmi. Ich zloženie pravdepodobne málokedy niekto kontroluje a o ich čistotu sa zrejme tiež veľmi nestarajú.

Tak som začal pátrať, ako to vlastne je s pieskoviskami. Okrem toho že máme zákon na ochranu zdravia obyvateľstva, existuje aj vyhláška, ktorá sa venuje pieskoviskám. Tá dokonca stanovuje, že prevádzkovateľ má pieskoviská raz za dva týždne čistiť, prekopávať, prehrabávať a polievať čistou vodou v období od 1. marca do 30. novembra.

Ako to vyzerá na vašom sídlisku? Chodí niekto čistiť a polievať pieskoviská? Že nie? Ani u nás som ešte nikdy nikoho nevidel. O pieskoviská na sídliskách by sa zrejme mala starať obec, mesto, v Bratislave a Košiciach zasa mestské časti.

Vyhláška o pieskoviskách tiež určuje prípustné hranice mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia pieskovísk. V ideálnom svete by spomínaní prevádzkovatelia mohli mať na svojich weboch informácie o kontrolách pieskovísk a nameraných hodnotách. Aby sme aspoň tušili, že sa naše deti naozaj hrajú v bezpečnom pieskovisku. A aby sme videli, že niekto tie pieskoviská pravidelne kontroluje.

Čo ma prekvapilo, nikde nie je stanovené, ako často sa majú prípustné hodnoty kontrolovať a ani to, ako často sa má v pieskoviskách vymieňať piesok. Pokiaľ spĺňa normy, tak ho nie je potrebné vymieňať. A je to teda len na prevádzkovateľovi, či ho občas vymení alebo nie.

Nuž tak neviem, pozerajúc sa na pieskoviská na našom sídlisku, radšej budem posielať moje deti na preliezačky a šmykľavku. Predsa len sú bezpečnejšie ako ten piesok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Čo sa stane, ak by vypadlo centrum slovenského internetu?

Poskytovateľov internetu na Slovensku spája centrum SIX, ktorý prevádzkuje Slovenská technická univerzita v Bratislave.

DOMOV

Mediálny analytik: SNS používa mečiarovské spôsoby

Spravodajstvo RTVS sa za súčasného vedenia zlepšilo, tvrdí.

AUTO

Škoda ukázala modernizovanú Octaviu s dvojdielnymi svetlami

Modernizácia prinesie dvojdielne svetlá.


Už ste čítali?